ISO 22000
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization) aby zareagować na rosnące wymagania dotyczące certyfikacji w łańcuchu żywności, opracowała normę ISO 22000 określającą wymagania wobec systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności i obejmującej wszystkie organizacje łańcucha produkcji żywności – od upraw i hodowli przez produkcję po talerz (ang. from farm to fork).
Norma ISO 22000 jest nowym podejściem do zarządzania bezpieczeństwem żywności i pasz i została opracowana dla wszystkich organizacji uczestniczących w łańcuchu żywnościowym, min.:
producentów żywności i pasz,
transportu i przechowywania środków spożywczych,
firmy logistycznych (magazyny, hurtownie, itp.),
producentów dodatków do żywności,
producentów opakowań do kontaktu z żywnością,
środków czystości,
usługodawców (ochrona przed szkodnikami),
produkcji pierwotnej (rolników).
Wyżej wymieniona norma ma na celu stworzenie systemów zarządzania bezpieczeństwem i jest przeznaczona do stosowania przez wszystkie organizacje, biorące udział w łańcuchu produkcji, dostaw i sprzedaży produktów spożywczych.
Zgodnie z normą ISO 2200, łańcuch pokarmowy (ang. food chain) jest sekwencją etapów i czynności, obejmujących: produkcję, przetwarzanie, dystrybucję, przechowywanie i przetwarzanie środków żywienia i żywności, od produkcji pierwotnej do konsumpcji. Łańcuch produkcyjny traktowany jest jako jeden proces, w trakcie którego należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą prowadzić do produkcji towarów niskiej jakości i niebezpiecznych dla zdrowia człowieka produktów.
W podstawie normy ISO 22000 założono koncepcję systemu HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Point) — system analizy ryzyka, zagrożeń i kontroli punktów krytycznych. System НАССР jest naukowo uzasadnionym systemem nadzoru nad żywnością i jest ukierunkowany na likwidację bezpośrednich przyczyn zagrożeń zdrowia, bezpośrednio w miejscu ich powstawania. co pozwala na zapobieganie się lub wyeliminowanie zagrożeń zdrowotnych, związanych z surowcami, dodatkami i materiałami pomocniczymi, personelem, maszynami i urządzeniami, a także procesem technologicznym. Umożliwia to produkcję bezpiecznych towarów poprzez identyfikację i kontrolę czynników niebezpiecznych.
Zalety normy ISO 22000:
Może zastąpić wszystkie istniejące normy.
obejmuje cały łańcuch od producenta do konsumenta, a nie tylko jego części,
obejmuje również sąsiednie branże, takie jak producenci techniki przetwarzającej, magazynowanie i dystrybucja, co zwiększa przejrzystość całego łańcucha.
skierowany na bezpieczeństwo żywności, ponieważ zawiera podstawy koncepcji HACCP.
Zalety certyfikacji ISO 22000:
Identyfikacja, zarządzanie i doskonalenie procesów w zakresie bezpieczeństwa żywności i więzi w całym łańcuchu dostaw.
Zapewnienie dostawcom i zainteresowanym stronom pewności w kontroli zagrożeń przez Państwo.
Państwo ocenią swoje postępy na drodze do ciągłego doskonalenia swojej firmy
Tworzenie skutecznego wizerunku marki, marketingu i łatwego pozycjonowania produktu Państwa wśród najlepszych.
