
CERTYFIKACJA ZGODNIE Z IFS FOOD V.7
IFS Food Standard to uznany przez GFSI (Global Food Safety Initiative) standard audytu producentów żywności.
Nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo żywności oraz jakość procesów i produktów.
Norma wspiera działy produkcji i marketingu w ich wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa marki i jakości. IFS Food został opracowany przy pełnym i aktywnym udziale jednostek certyfikujących, detalistów, przemysłu spożywczego i firm gastronomicznych.
Korzyści z posiadania certyfikatu IFS Food:
- Podejście IFS oparte na ryzyku umożliwia indywidualną ocenę ryzyka i koncentruje się na obszarach istotnych dla unikalnych procesów każdej firmy.
- System napędza ciągłe doskonalenie: System punktacji IFS wskazuje, w jaki sposób oceniana firma może jeszcze bardziej poprawić swoje wyniki, pomagając osiągnąć wyższy poziom zarządzania bezpieczeństwem produktów i zapewnieniem jakości.
- Podejście nie nakazowe pozwala na rozwiązania szyte na miarę: umożliwia firmom określenie metod kontroli zagrożeń, które są najlepiej dopasowane do ich unikalnych warunków.
- Wymagania obniżają koszty operacyjne i zwiększają wydajność: Wdrażając wymagania IFS, firmy usprawniają swoje procesy, zmniejszając ilość odpadów i koszty związane z wycofaniem, reklamacjami lub odrzuconymi produktami i przeróbkami.
- Certyfikacja IFS zwiększa sprzedaż: certyfikowane firmy zatrzymują dotychczasowych klientów i zdobywają nowych dzięki IFS. Wykazują, że spełniają oczekiwania klientów w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktów oraz są godnym zaufania partnerem biznesowym.
Jeśli jesteś zainteresowany przejściem audytu zgodnie ze standardem IFS Food v.7 i po pozytywnym wyniku otrzymasz certyfikat o międzynarodowym standardzie, że Twoja firma naprawdę spełnia międzynarodowe standardy, skontaktuj się z GRAND CERT Sp. z o.o.
Nasz kompetentny zespół pomoże Ci osiągnąć Twój cel!
Drodzy partnerzy, przyjaciele !
W proces ten zaangażowani byli członkowie IFS Extended Core Group, IFS International Technical Committee oraz przedstawiciele narodowych grup roboczych IFS z Francji, Niemiec, Włoch i innych krajów świata, a także przedstawiciele jednostek certyfikujących, czynnych audytorów i innych partnerów IFS.
Na tym etapie rozważono i zaproponowano pewne zmiany/uzupełnienia/dostosowania do Części 1 (Protokół certyfikacji IFS) i Części 2 (Lista kontrolna audytu IFS), a także do tabeli pól obowiązkowych i Glosariusza. Pozostałe części standardu (w szczególności części 3 i 4) zostaną przedstawione odpowiednim komitetom IFS w późniejszym terminie.
Podczas prac nad nową wersją wzięto pod uwagę krytyczne opinie, wnioski i życzenia/wizje użytkowników IFS Food 7 oraz najnowsze wydarzenia na rynku światowym.
IFS podkreśla, że przyjęte do dyskusji sugestie i uwagi stanowią jedynie „szkic do odniesienia”, a nie ostateczną wersję standardu. Przed nami jeszcze znaczna ilość pracy.
KULTURA BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI TO OGÓLNA ZASADA FUNKCJONOWANIA NOWOCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA.
Według jednej z definicji „Kultura bezpieczeństwa żywności” to wspólne wartości, przekonania i normy, które wpływają na myślenie i osobiste zachowania personelu dotyczące bezpieczeństwa żywności w organizacji.
Kierownictwo przedsiębiorstwa musi promować i jasno rozumieć, że głównymi elementami kultury bezpieczeństwa żywności są informowanie o wprowadzonej polityce, świadomość i odpowiedzialność pracowników, jasny podział obowiązków, szkolenie i kontrola działań personelu, stała optymalizacja procesów wewnętrznych, informacje zwrotne itp.
Skoncentrowanie się na tym zagadnieniu przyniesie korzyści produkcji bezpiecznych produktów spożywczych, zwiększy zaangażowanie i motywację pracowników oraz poprawi wyniki biznesowe.
Warto również zauważyć, że praca nad kulturą bezpieczeństwa żywności jest procesem ciągłym, gdyż obejmuje więcej zagadnień związanych z indywidualnymi zachowaniami ludzi/pracowników niż wymaganiami technicznymi i technologicznymi.
Niezapowiedziana ocena
Ta zasada ma zastosowanie do wszystkich odpowiednich standardów certyfikacji IFS od 1 stycznia 2021 r.